Kiakadt Elon Muskra a német szövetségi bíróság, távoznak az X-ről
A független német szövetségi bíróságnak nem tetszik Musk politikai megnyilvánulása, ők is állást foglaltak.
Két sofőr, ökoparketta, kancellári szintű fizetés: a Patricia Schlesinger német köztévés intendáns körüli botrány alapjaiban rengeti meg a közmédia iránti bizalmat Németországban.
A nyári szünetre vonult nagypolitika miatti uborkaszezonban sem unatkoznak azok, akik a németországi közélet eseményei iránt érdeklődnek. Az emelkedő koronavírusos esetszámok miatt újra előbújt rejtekéből a kereszténydemokraták pártalapítványának pénzén kiképzett szociáldemokrata Karl Lauterbach, akinek egy egészségügyi miniszteri széket ért a gátlástalan járványcelebsége, de ő megmaradt a jól bevált riogatásnál, amire azért érezhetően egyre kisebb a fogadókészség a német közvéleményben. De a német lapokat nem ő tartja lázban.
A képen látható hölgyet Patricia Schlesingernek hívják.
Schlesinger a berlini és brandenburgi közmédia, az RBB intendánsaként működött 2016-tól hétfőig. Az életrajzát elnézve Schlesinger vagy rendkívül tehetséges médiaszakember, vagy nagyon jól sáfárkodik a kapcsolataival: 1990-ben riporterként kezdett az ARD-nél – ez az egyik országos közszolgálati médiaszolgáltató –, öt év múlva viszont már a német csatorna szingapúri szerkesztőségének vezetésével bízták meg. Tudósított Washingtonból is az ARD-nek, majd hazatérve az észak-németországi tartományok közmédia-szolgáltatójánál, az NDR-nél helyezkedett el rovatvezetőként. Férje, Gerhard Spörl eközben egyre magasabbra jutott a Der Spiegelnél Hamburgban. Schlesingernek csak 2016-ban kellett kicsit délebbre költöznie, amikor a már említett berlin-brandenburgi médiaszolgáltató felügyeletét vette át. Fényes karrier.
Csakhogy Patricia Schlesingernek az RBB vezetgetése mellett annak a felépítésére is jutott ideje, amit a német lapok már most a közmédiával kapcsolatos legnagyobb bizalmi válságként emlegetnek.
Az olvasó most talán azt gondolhatja, hogy Schlesinger alatt kiderült, hogy a kényes kérdésekben a németországi országos és tartományi közmédiumok vagy önként állnak be szolgaian visszhangozni a kormány álláspontját, vagy pedig kézi vezérléssel hangolják erre őket – de csalódnia kell. Patricia Schlesingerről csak annyi derült ki, hogy ész nélkül szórta az adóeurók százezreit. Úgy, mintha nem lenne holnap.
A dolog ott kezdődik, hogy Patricia Schlesinger a viszonylag kis gazdasági teljesítményű Berlin és Brandenburg közszolgálati médiaszolgáltatásáért felelős RBB intendánsaként
ami körülbelül annyi, mint a német szövetségi kancellár fizetése.
Az intendáns tavaly ráadásul egy húszezer eurós bónuszt is kapott év végén, ami a Die Welt szerint elég egyedülálló dolog, mert ekkora bónuszt még azok a közszolgálati adók sem szoktak fizetni, amik több előfizetővel rendelkeznek és adott esetben több műsort is készítenek, mint az RBB. Az előfizetések jelentőségére később még visszatérünk.
A német Business Insider és a Bild oknyomozásából az is kiderül, hogy Schlesinger a munkája és magánélete során sem vetette meg a luxust.
évi százötvenezer euróért, azaz körülbelül hatvanmillió forintért.
Ennyiért persze az is belefért, hogy az autók és a sofőrök magánügyekben is fuvarozzák Schlesingert, bevásároljanak neki, sőt, alkalomadtán még az intendáns férjéért is elugrott egy sofőr, ha Gerhard Spörlnek valami dolga volt, vagy – jegyzi meg a Die Welt – ha fel akart vágni valahol. De ezek a céges autók, repülők, stb. már csak ilyenek, s persze nem csak Németországban.
Szintén sok kritika érte az intendánst a hivatalba lépését követő irodaátalakításai miatt. Egy ilyen magas beosztású személy persze nem fogadhatja a vendégeit az irodaházak állandó tartozékai, a kijárt padlószőnyeg, a sivár gipszkarton falak és a koszos álmennyezetről pislákoló fénycsövek kulisszái között, úgyhogy Schlesinger gyorsan át is alakíttatta a tévészékháznak azt az emeletét, ahol az irodája volt:
(persze nem ám afféle nyikorgó hajópadlóval, hanem ökoparkettával), rendelt egy kisebb kollekciót a legdivatosabb dizájnerbútorokból, sőt, még egy füvesített falat is csináltatott az irodába, amihez dukált az automata öntözőrendszer is.
A Bild szerint Schlesinger belsőépítészeti ambíciói körülbelül 660 ezer eurójába kerültek a német adófizetőknek, aminél azért el lehet képzelni költséghatékonyabb irodaátalakítást is. Annyi előnye mindenesetre volt ennek a megoldásnak, hogy így nem kellett a céges limuzinokkal cígelni a lapra szerelt IKEA-bútorokat, és külön embereket sem kellett azért fizetni, hogy összeszereljék őket. Tulajdonképpen hálásak is lehetnének az adófizetők.
De nem azok, sőt, meglehetősen dühösek Schlesingerre, ami teljes mértékben érthető is. Az ok a szégyentelen urizáláson túl viszonylag egyértelmű és a német közmédia finanszírozási modelljében keresendő. Azon túl, hogy az országos és a tartományi (regionális) szolgáltatók működését költségvetési forrásokból biztosítják,
Ezt az általános közutálatnak örvendő intézményt Rundfunkbeitragnak nevezik. A Rundfunkbeitragot szinte mindenkinek be kell fizetnie, akinek van németországi lakcíme, és mivel a lakcímbejelentést ott jóval komolyabban veszik, mint Magyarországon – egyrészt sokkal hamarabb büntet az elmaradása esetén a rendőr, másrészt pedig a főbérlők vagy lakáskiadók is hamar az albérlőre íratnak minden szolgáltatást a lakásban –, általában hamar meg is szokott érkezni a szívhez szóló levél a hozzájárulás befizetésével megbízott hatóságtól egy csekk társaságában.
E sorok írója élénken emlékszik az első ilyen felszólítása kézhez vételére, ami talán egy héttel azt követően történt, hogy bejelentette németországi lakcímét – egyébként egy olyan lakásba, ahol csak vezetékes internet volt, tévé vagy rádió nem. A Rundfunkbeitragot ugyanis nem akkor kell befizetni, ha az embernek van tévéje vagy rádiója,
A fentebb leírtak alapján az olvasó is megértheti, hogy Németországban elenyésző kisebbséget alkotnak azok az emberek, akik legalábbis nem viseltetnek lángoló utálattal a Rundfunkbeitrag iránt, ami egyébként 18,36 euró egy hónapban. A hozzájárulás mértékének növelése folyamatosan napirenden van, de jól jellemzi az intézménnyel szembeni ellenérzéseket, hogy Szász-Anhaltban nemrég akut kormányválsághoz is vezetett, hogy a veterán kereszténydemokrata kormányfő, Rainer Haseloff nem volt hajlandó megszavazni a Rundfunkbeitrag emelését.
Ilyen háttér előtt egyáltalán nem meglepő, hogy sok németet felháborít Patricia Schlesinger rongyrázása, aminek alighanem büntetőjogi következményei is lesznek. Az ugyanakkor sokat sejtet, hogy
hanem a féktelen költekezésben. Mintha egyébként minden rendben lenne a német közszolgálati adóknál.
A hagyományosan mélyvörös Berlin és Brandenburg szociáldemokrata csúcspolitikusai most szigorúbb felülvizsgálatot követelnek az RBB és Schlesinger költekezései kapcsán.
Ebben az sem igazán zavarja őket, hogy az intendáns pénzszórását jelentős részben a médiaszolgáltató felügyelőbizottsága hagyta jóvá, amit egy Wolf-Dieter Wolf nevű úr elnökölt sokáig, és aki – meglepetés! – korábban is szoros üzleti kapcsolatokat ápolt Patricia Schlesinger férjével. Wolf és Schlesinger kinevezései a mostaninál talán valamivel mélyebb önvizsgálatot igényelnének a szövetségi fővárost és a tartományt az elmúlt években kormányzó SPD-től is, mert végső soron nagyon úgy tűnik, hogy az RBB-nél – egy legendás szociáldemokrata szavaival élve –
És ezen az sem segít sokat, hogy Schlesinger távozik a médiaszolgáltató éléről. Ki tudja, ez alkalommal talán nem a céges limuzin segítségével.
A nyitóképen: Patricia Schlesinger. Fotó: BRITTA PEDERSEN / DPA-ZENTRALBILD / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP